Letecká škola

Letecká škola našeho aeroklubu má dlouholetou tradici a prošlo jí nespočet žáků. Mezi našimi absolventy létají nejenom profesionální piloti, reprezentanti ČR na ultralehkých stojích ale především mnoho zapálených nadšenců, kteří létají jen pro radost. Její činnost je podporovaná Krajem Vysočina.

Kurz teoretické přípravy nových pilotů

V lednu 2019 otevíráme kurz teoretické přípravy pro získání oprávnění pilota ULL. Kurz bude probíhat v učebně Aeroklubu Havlíčkův Brod v rozsahu 45 hodin do března 2019. Úspěšné absolvování tohoto kurzu je nebytné pro zahájení praktické části výcviku pilota ULL.

Základní osnova:

PředmětPočet hodin
Stavba a konstrukce letadel8
Letecká meteorologie6
Aerodynamika a mechanika letu8
Letecké předpisy, postupy ULL8
Letecká navigace6
Motory, vrtule, přístoje6
Spojovací předpis3

Letošní kurz byl zahájen a úspěšně probíhá pod vedením našich instruktorů.

1. AKHB-pujcovna nebe
  2. AKHB-pujcovna nebe
  3. AKHB-pujcovna nebe

Pilot ultralightu - ULL(A)

Úspěšným absolvováním tohoto kurzu získáte kvalifikaci Pilot UL. S touto licencí můžete létat s letouny UL a ELSA do maximální vzletové hmotnosti 600 kg téměř po celé Evropě. Od celkového náletu 50 hodin můžete vozit další osoby na palubě.

Teoretická výuka

První částí je teoretická výuka v rozsahu 48 vyučovacích hodin, kde získáte základní informace o létání.

• Aerodynamika a mechanika letu.
  • Letecké motory.
  • Letecké přístroje.
  • Vrtule.
  • Stavba a konstrukce letadel.
  • Letecké předpisy.
  • Letecká meteorologie.
  • Letecká navigace.
  • Spojovací postupy a předpisy.

Tato část je zakončena zkušebním testem a jeho úspěšné absolvování je nezbytné pro započetí praktické výuky.

Praktická výuka

Praktická výuka je stanovena předpisem UL minimálně na 20 hodin, zpočátku pouze s instruktorem, od jednodušších až po složitější úlohy. Později samostaně pod dozorem instruktora.

Tato část je zakončena vykonáním pilotní zkoušky.

Pokračovací výcvik

Řízené lety VFR

Výcvik je určen pro piloty UL, kteří chtějí létat s ultralehkými letouny na řízená letiště. V Čechách například Brno Tuřany, Pardubice nebo Praha Ruzyně. Naučíme Vás správně komunikovat s dispečery letového provozu a pohybovat se v řízených prostorech.

Teoretická výuka

Minimální rozsah pozemní výuky jsou 4 hodiny a je zaměřena

• Práce s AIP, NOTAM a mapami.
  • Postupy pro nastavení výškoměru.
  • Vstup do CTR a opuštění CTR.
  • Schopnost pilota získávat informace pro let v řízeném prostoru.
  • Nácvik radiokorespondence pro let v řízeném prostoru.
  • Podání, aktivace a ukončení letového plánu.

Praktická výuka

Minimální rozsah praktické výuky jsou 4 hodiny a je zaměřena

• Kontrolní let s přistáním na dvou cizích letištích se službou AFIS.
  • Pozemní příprava a podání letového plánu.
  • Dva navigační lety s přistáním a pojížděním na řízeném letišti s podaným letovým plánem.
  • Přezkušovací let s inspektorem na řízené letiště.

Orientační cena výcviku je 7 200 Kč a zahrnuje letoun Bristell s instruktorem (1 800 Kč × 4).

Vstupní požadavky

• Platný průkaz pilota ULL(A) nebo dokončená výcvikovoá osnova pilita ULL(A)a.
  • Platný minimálně Omezený průkaz radiotelefonisty.

Cena kurzu

Cena kurzu se skládá z ceny za letovou hodinu včetně odměny instuktora a počtu odlétaných hodin.

Modelový příklad s letounem UL Bristell NG5

2.100,- Kč x 20 hodin = 42.000,- Kč.

U nás platíte pouze za skutečný letový čas, nikoliv za pojíždění s letadlem. Způsob financování je postupný, není nutné platit předem celou částku. Část ceny si lze odpracovat.

Vstupní požadavky

• Věk minimálně 15 let v kalendářním roce zahájení praktického výcviku, u osob mladších 18 let je nutný souhlas zákonného zástupce.
  • Zdravotní způsobilost pro danou kategorii.
  • Nebyli jste soudně trestáni za činy, spáchané v letectví.

Lékařskou prohlídku provádí pověření letečtí lékaři a jejich seznam je k dispozici u nás na letišti

S kým budu létat?

Výcvik provádí zkušení instruktoři s platným průkazem způsobilosti. Instruktoři jsou profesionály v oboru a létání v aeroklubu je pro ně zároveň koníčkem.

Pilot kluzáků

Výcvik pilota kluzáků probíhá v součinnosti s Aeroklubem Praha Letňany na našem havlíčkobrodském letišti.

1. AKHB-pujcovna nebe
  2. AKHB-pujcovna nebe