Klubová stránka

Jsme zapsaný spolek sdružující aktivní i pasivní příznivce létání. V několika odbornostech zde působí plachtaři, motoráři, parašutisté a příznivci létající i nelétající. Aeroklub Havlíčkův Brod je od roku 1935 samostatným právním subjektem a je zakládajícím členem Aeroklubu České republiky.

Sídlíme ve vlastním areálu 2,5 km jihozápadně od středu města a spravujeme celé letiště. Nejvhodnější příjezd nebo příchod je po výpadovce na Humpolec.

Vedení aeroklubu

Předseda Václav Stejskal +420 778 751 903
+420 605 554 207
info@aeroklubhb.cz
Vedoucí letového provozu Jaroslav Petrů +420 603 548 535 vlp@aeroklubhb.cz

Sekce

Plachtaři

Plachtař je šetrný člověk, který na rozdíl od ostatních letců nepoužívá k letu motor, ale sluneční energii. Přesněji "termiku". Našeho plachtaře poznáte podle toho, že stále vzhlíží k obloze a pronáší věty o tom jak se to dělá, kde to už naskákalo a jak dnes budou létat i vrata od hangáru ... Celé hodiny dokáže vyprávět o počasí, které již bylo a popisovat svůj poslední let do nejmenšího detailu. Mimo svou komunitu se projevuje spořádaně a není se ho třeba obávat.

Motoroví piloti

Mototový pilot je dravec. Ke svému pohybu vzduchem používá motor velkého výkonu a spotřeby. Není to šetrný člověk. Brodského motorového pilota poznáte podle toho, že sedí v křesle na terase popíjí, Caffe latte nebo espresso a s vážnou tváří rozjímá o problémech našeho světa. Jakmile se však v dosahu objeví zájemce o svezení (let), mění se v dravce, který ma jediný cíl: ukázat zájemci jak dobře a bezpečně létá, a trvá na vyzkoušení svých dovedností. Zde se doporučuje neodmlouvat a při letu pilota chválit a chválit ... :-)

ULL družstvo

Pilot ultralehkého letadla je většinou vyznavačem střídmosti a racionality. Diky kvalitě svého "home made" ledadla se nezřídka stává plachtařem a někdy i parašutistou. Je všestranný a schopný improvizovat ve všech situacích. Ale brodský ULL pilot se vyznačuje vlastnostmi motorového pilota ve zmenšeném měřítku :-)

Paragáni

Parašutista je člověk, který i přes svůj věk nepochopil, že z jedoucího vlaku (v našem případě letadla) se nevyskakuje. Brodský parašutista skáče dobře, a skáče rád ... V kolektivu je oblíbený, nedoporučuje se ho oslovovat "ty hlavo vzduchem chlazená". To nemá rád :-)

Modeláři

Modelář je člověk, který našel způsob, jak se vyhnout úřadu a byrokracii. Staví si své modely a tvrdí, že staví hračku. Začíná s měřítkem modelu 1:20 a postupně se propracovává až k měřítku 1:1. Proto lze na našem letišti vidět Mi24 a Gripena v měřítku 1:4 nebo Bleriota v měřítku 1:1, v kterém sedí modelář s vysílačkou a celé to řídí... Modeláři jsou chytří lidé :-)